YuDe - Blog

GAME, SOFTWARE, NETWORKING AND MORE...

Contact us for cooperation

 

Unity - Mobil İçin Güvenlik

İnternet çağı boyunca güvenlik her zaman sorun olmuştur ve olmaya devam edecektir. Bu yazımda; mobil uygulamanızı,kötü niyetli insanların uygulamanıza yapmak istedikleri kötü şeylerden(*) korumanız için güvenlik tavsiyeleri vereceğim.

Yayınlandı: 17 Mayıs 2019

Authoritative(Yetkili/Güvenli) Multiplayer

Merhabalar. Multiplayer oyun sistemleri konusunda türkçe kaynak kıtlığı çektiğimiz bir gerçek. Kaynak kıtlığını az da olsa azaltmak için bu yazıyı yazıyorum. Şunu baştan belirtmeliyim ki bu yazı Multiplayer dünyasına yeni giriş yapanlara yönelik değildir. Client-Server, Master Server, Latency/Lag terimlerinin teknik anlamlarını biliyorsanız yazıyı okumaya devam edebilirsiniz. Genel olarak Client-Server mimarisinden, Pozisyon interpolasyonundan, Lag ile savaşmaktan, Client tabanlı olay tahmini ve yapılan tahminlerin server tarafından teyitlendirilmesiden bahsedeğiz.

Yayınlandı: 9 Mart 2018

Unity - DeltaTime

Merhabalar. Bu yazıda, kodlarda çok sık kullandığımız deltaTime ı ayrıntılı bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

Yayınlandı: 10 Temmuz 2017

Unity Update vs LateUpdate vs FixedUpdate

Merhabalar. Unity MonoBehavior deki "Update", "LateUpdate" ve "FixedUpdate" fonksiyonları arasındaki farkı kısaca anlatacağım. Pek türkçe kaynak olmadığı için bu konuda yetersiz bilgiye sahip olanlara çok şey kazandıracağını düşünüyorum bu anlatacaklarımın.

Yayınlandı: 28 Haziran 2017

Unity MySql Score Sistemi Yapımı

Merhaba arkadaşlar. İlk blogumla karşınızdayım. Bu ilk blog da, Unity için mysql score sistemi nasıl yapılır onu anlatacağım. Şunu başta söylemeliyim ki yapacağımız sistem online olacağı için mutlaka bir hosting e ihtiyacımız olacak. Deneme amaçlı WampServer ya da Xampp gibi local sunucu programlarını kullanabilirsiniz.

Yayınlandı: 24 Nisan 2017